Quantcast
Channel: PVC stolarija
Viewing all 306 articles
Browse latest View live

Zašto su staklena klizna vrata popularna?

$
0
0

klizna vrataModeran čovek teži da što više vremena provede napolju na svežem vazduhu, na svojoj terasi ili tremu gde će da pročita knjigu, da pozove svoje prijatelje ili da radi na svom prenosnom računaru. Ali u isto vreme voli i da bude dobro ušuškan u toplini svoje sobe. Staklena klizna vrata omogućavaju kombinaciju oba ova iskustva - želju za kontaktom sa prirodom i boravkom u zatvorenim i bezbednim prostorijama. One na najbolji način fizički povezuju unutrašnjost i spoljašnost naših domova, a u isto vreme ih i razdvajaju. Jednostavnim potezom vrata se otvaraju i mi možemo da uživamo u sunčanom popodnevu i mirisima koje nosi proleće, ali istim tim potezom u suprotnom smeru, možemo da se zatvorimo u toplini i bezbednosti naših domova. Zato su klizna vrata na balkonima, terasama, i na prostorijama sa kojih se izlazi na baštu ili dvorište danas veoma popularna. Kada nabavljate staklena klizna vrata, potrebno je znati nekoliko stvari:

Propuštanje svetlosti


Tipična i najčešče upotreblivana klizna vrata imaju krilo od stakla tako da propuštaju veliku količinu svetlosti. Osim prijatnog ambijenta prirodnog osvetljivanja i izvesnog stepena zagrevanja (tz termo dobitak) koju donosi sunčeva svetlost, ovo ima uticaj i na percepciju prostora. Više svetlosti deluje tako da prostorija izgleda veća.
Ali to može doneti i negativne strane, posebno leti, kada se prostorije greju i kada se propušta štetno UV zračenje. Rešenje je instalacija takozvanih niskoemisionih (Low-E) stakala koja su premazana tankim slojem od metalnog oksida, koji leti odbija višak sunčeve svetlosti, ali zato zadržava termalno zračenje u unutrašnjosti tokom zimskog perioda.


Izolacione karakteristike i provetravanje


Nema ništa lepše otvoriti klizna vrata i propustiti večernji povetarac u sobi. Ali to se kosi sa zahtevom koji se postavlja ispred savremene stolarije, pa tako i ispred kliznih vrata – izolacija.

klizna vrata

Ranije, klizna vrata su se izrađivala samo od jednog stakla, kroz koje je toplota jednostavno bežala napolje, i gde je promaja bila svakodnevna, pa su računi za grejanje bili visoki. Danas se klizna vrata izrađuju od duplih pa i trostrukih staklenih panela, koji povećavaju izolaciju za nekoliko puta (skoro kao zidovi), i koji potpuno zaustavljaju protok vazduha. Manji su računi, ali može da se javi kondenzacija, buđ i druge neželjene posledice. Ali, klizna vrata se mogu potpuno otvoriti i dopustiti prijatnom vazduhu da uđe i zameni unutrašnji ustajali i nezdravi vazduh.

Bezbednosni rizik

klizna vrata


Staklena klizna vrata povezuje unutrašnji i spoljašni prostor kuće, tako da ukućani dobijaju direktan prilaz iz soba na terasu ili dvorište. Ali isti takav prilaz dobijaju i nezvani gosti i provalnici. Lopovi mogu preko kliznih vrata da prate kretanje domaćina i u povoljnom za njih trenutku da provale u kuću. Posebno su ranjive prostorije u prizemlju. Rešenje je ugradnja kliznih vrata koja imaju povećane bezbednosne karakteristike i montiranje sigurnosnih rešetaka.
Klizna vrata su isto tako ranjiva na vremenske neprilike, oluje, obilne padavine, grad, jaki vetrovi. Za stambene objekte koji su takvim područjima preporučuje se klizna vrata sa staklom koje je ojačano posebnim unutrašnjim slojem (PVB – polivinil Butiral) koji daje izdržljivost i otpornost.


Održavanje i montaža


klizna vrataRazličita klizna vrata zahtevaju različito održavanje. Ukoliko se radi o drvenim vratima, kao i kod ostale stolarije, potrebno je periodnično farbanje i bajcovanje. Aluminijumska vrata ne traže preveliko održavanje, ali njihova izolacija je manja. PVC ima najbolji odnos cena - malo održavanje - visoka izolacija, tj. ne zahteva skoro nikakvo održavanje. Ali u svakom slučaju, kod svih vrsta vrata potrebno je čistiti šine po kojima se klizna vrata kreću.
Treba obratiti posebnu pažnju pri montaži kliznih vrata koja može da bude i te kako komplikovana.  Možete vi da nabavite i najskuplja i najkvalitetnija vrata, ali ukoliko su ona loše montirana, neće obavljati svoju funkciju kako treba. Zato je najbolje da to odrade profesionalci koji imaju iskustva i potrebno znanje.



Holandska vrata

$
0
0

Holandska vrata je nastala u 17 veku na holandskim farmama i karakteristične su po tome što su gornji i donji panel razdvojeni i mogu nezavisno da se otvaraju i zatvaraju. Namena im je bila da spreče ulazak životinja, ali da dozvolne nesmetani ulazak svetlosti i svežeg vazduha (zna se koliko je sunčeva svetlost značajna za stanovnike Holandije). Njihova upotreba nije se zadržala samo na selu, nego se proširila i na gradske kuće kako u Holandiji tako i u Severoj Evropi.

Primena holandskih vrata


Tokom vremena popularnost im je bledela, ali danas ponovo doživljavaju preporod i šire se po celom svetu.

Danas se koncept holandskih vrata može videti na kuhinjskim vratima ili u kancelarijama, baštama, vrtićima, igraonicama, kao i radnim prostorijama gde omogućavaju neposredan kontakt za zaposlenima, ali bez mogućnosti fizičkog ulaska.

holandska vrata


Odlične su u sprečavanju ulaska životinja i dece bez žrtvovanja tako željnih svetlosnih lukseva i svežeg vazduha, a posebno se preporučuju za dečje sobe, igraonice, vrtiće i druge prostorije gde se zadržavaju deca, zato što ne sprečavaju njihovu radoznalost i istraživački duh, bez ugrožavanja njihove sigurnosti.

holandska vrata

Savremeni dizajn holandskih vrata


holandska vrata


Izvorna holandska vrata su od drveta, ali danas može da se izvedu i od metala - čelika, aluminijuma, retko su od PVC-a. 

U zavisnosti od okova, moguće su različite kombinacije otvaranja donjeg ili gornjeg krila vrata. Ukoliko se postavi na gornjim vratima šipka ili reza, oba krila se mogu fiksirati i vrata se otvaraju kao da su od jednog komada. Pošto su holandska vrata tako atipično rešenje zahtevaju i specifični okov, iako se na njima mogu postaviti i regularne brave (veoma lep efekat se dobija ukoliko se upotrebi kvadratna brava) ali i neki drugi sigurnosni mehanizmi (posebno u dečjim prostorijama).

holandska vrata


Holandska vrata dopuštaju veoma smela rešenja ubojama, na primer mogu oba krila da budu jednobojna, ili mogu se upotrebiti i razne klasične ili smele kombinacije, da štokovi budu u jednoj boji krila u drugoj, jedno krilo da bude belo, drugo crno, itd, itd, samo nebo je granica.


holandska vrata


Krila holandskih vrata su obično puna, ali može jedno ili čak oba da budu staklena (obično, obojeno, matirano ili sigurnostno staklo). Ukoliko imate problem sa komarcima, nije nikakav problem ugraditi komarnik. 

holandska vrata


Treba napomenuti da se holandska vrata danas ponovo popularna zahvaljujući dizajnerima koji su našli u njima novi izazov i mogućnost igranja sa oblicima, bojama i razvijanja svojih beskonačnih fantazija.


Kako da vaša ulazna vrata duže traje

$
0
0
Ulazna vrata su izložena stalnom delovanju vremenskih i klimatskih faktora (vetar, sunce, kiša, sneg, oluje, itd.) kao i mehaničkih sila koje se javljaju prilikom otvaranja i zatvaranja, tako da ona moraju da budu kvalitetna i dobro postavljena. Ali zub vremena je nemilosrdan, i ukoliko im se ne posveti dovoljno pažnje moguća su manja ili oštećenja i kvarovi koji skraćuju vek i najskupljim ulaznim vratima.

ulazna vrata


Kako da se ulaznim vratima produži vek?


U jednoj rečenici: Ne zapostavljajte ih prilikom održavanja kuće i drugih delova stolarije
Ulazna vrta deluju jako i izdržljivo, pa se dosta često ona preskoče kada se radi održavanje druge stolarije u kući. To je najveća greška koju možete da uradite.

Problemi mogu da se jave na svim vrstama ulaznih vrata: od PVC-a, metalna (aluminijska ili čelična), ali najranljivija su drvena vrata. Ona tokom leta, posebno ako su leta vlažna, mogu da nabubre i da loše zatvaraju. Neki vlasnici uzmu alat pa istružu taj deo koji se ne zatvara, ali tako prave drugi problem: zimi kada se vrata ponovo stegnu na tom mestu se javlja otvor kroz koji cirkuliše hladan vazduh.

ulazna vrata


Jedan od najvećih neprijatelja ulaznih vrata je sunčeva radijacija i UV zračenje, posebno na našem geografskom prostoru gde je sunce veoma jako. Zato su redovne provere koje treba vršiti barem jednom godišnje veoma važne. Posebno veliku negu traže drvena vrata gde se male ogrebotine na boji i laku postepeno mogu razviti u veće pukotine i oštećenja, tako da vrata mogu da budu izloženiji vlazi koja donosi brže propadanje i buđ.

Drvena ulazna vrata obično zahtevaju farbanje svake 5 godina.

ulazna vrata
Druga opasnost su insekti i mikroorganizmi. Ukoliko živite na mestima koja su izložena napadima insekata i ostalih štetočina, vrata možete zaštititi prskanjem vanjske površine bornom kiselinom. Posebno je osetljiva unutrašnja strana štoka (dovratka) koju treba prvu da tretirate sprejem. Ova operacija traje oko 5 minuta, tako da ne preskačite je.

Redovne popravke– mehanički delovi vrata (šarke, brave) usled prašine i ostale nečistoće vrlo često mogu da se zamaste, zapuše i da vaša vrata počne da škripi, i da se ne zatvara dobro. Ukoliko primetite i anjmanju škripu i teškoću pri otvaranju ili zatvaranju, preporučuje se da odmah očistite i podmažete pokretne delove. Ne dopustite da sitni kvarovi postanu još veći, imaćete još veće troškove.


Završna reč


Ulazna vrata su možda jedini element neke kuće koju posetilac ili slučajni prolaznik gleda sa većom pažnjom kada stane ispred njih. Dok čeka da mu otvorite, on provode neko vreme razgledajući vaš ulaz, trem, baštu i naravno, ulazna vrata. Zato posvetite dužnu pažnju svojim ulaznim vratima. Ako neka vrata treba da radi i da izgleda kako treba, onda su to ulazna vrata.

ulazna vrata



Ovo je važno posebno ukoliko prodajete svoju nekretninu. Prvi utisci su nezamenjivi, nemojte da vam pobegnu zbog nerada i nemara. 

Kako pojačati bezbednost kod francuskih vrata

$
0
0
Francuska vratasu veoma lepo rešenje u svakom domu, zato što su u velikoj meri pod staklom, a to omogućuje ulazak sunčeve svetlosti u prostorije, ako i odličan pogled prema van i u unutrašnjosti prostorija. Ali ova najlepša osobina ujedno je i njihova ahilova peta, a to je bezbednost.
Razlozi za povećan rizik kod francuskih vrata.

francuska-vrata


Postoje nekoliko razloga zašto francuska vrata imaju niži stepen bezbednosti i sigurnosti:
  • Kada se vrata otvore, šarkesu izložene, tako da mogu vrlo lako da se otvore, oštete ili obiju.
  • Franscuska vrata su sastavljene od više staklenih panela koje nisu previše jako fikisrani za drveni, metalni ili PVC ram. Ovo daje atraktivnost u izgledu, ali ne doprinosi sigurnosti, pošto manjim štrafcigerom ili nožem ovi paneli mogu vrlo lako da se izvade.
  • Zbog velike površine pod staklom, vešete lopovske ruke mogu veoma lako da se domognu ključeva i brave. Dovoljno je samo razbiti staklo i otključati vrata.
  • Veoma osetljive na provable su francuska vrata od dva krila, posebno ukoliko se otvaraju prema unutra. Mali udrac nogom i ona lako popuste i nezvani gosti vrlo lako mogu da uđu u vaš dom.


francuska vrata

Kako poboljšati sigurnost?


Iz ovih razloga vlasnici kuća i stanova na donjim spratovima izbegavaju francuska vrata i tako žrtvuju izgled i lepotu zbog sigurnosti. Ali, postoji nekoliko načina da se bezbednost poveća:


francuska vrata
Dvokrilna francuska vrata

  • Postavljanje ojačanog stakla koje je otporano na lomljenje i provale. Osim zaštite od provala ovo staklo pruža veću sigurnost prilikom loših klimatskih uslova, oluja, padavina i snažnih vetrova.
  • Ugradnja sigurnosnih brava koje imaju barem 3 mesta zaključavanja i gde se koristi metalna šipka koja ulazi u tavan i pod i tako snažno fiksira vrata. Ovo je posebno važno kod duplih francuskih vratiju.

francuska vrata
Brava sa duplim zaključavanjem
  • Na francuska vrata je potrebno instalirati takozvanu bravu visoke sigurnosti (mortise brava) koja ima metalno kućište koje se stavlja u poseban otvor na vratima. Mehanizam ove brave je zaštićen metalnim kućištem, tako da ih je veoma teško oštetiti i razbiti.
francuska vrata
Brava mortise
  • Još jedan tip sigurnosne brave je brava koja zahteva dupli ključ, koja se zaključava  i
    otključava ne samo izvana nego i unutra, tako da provalnik ne može da razbije staklo i da otključa vrata zato  što mu je potreban ključ i sa vanjske i sa unutrašnje strane. Kod ovih brava je potrebna malo veća pažnja u svakodnevnom korišćenju, baš  zato što zahtevaju dva ključa, tako da ukoliko izgubite jedan, nećete moći otklučati ili zaključati vrata (što je važno u vanrednim okolnostima – požar, zemljotres, poplava, itd, tako da ukoliko morate brzo da napustite kuću, biće vam potrebno malo više vremena da otvorite ovu bravu).

  • Upotreba šarki koje imaju bolju bazbednostnu zaštitu - kao što su skrivene, prekrivene ili klinaste šarke koje se fiskiraju šrafovima ili ekserima.
francuska vrata
klinaste šarke

Završna reč


Francuska vrata jesu rizičnija i pružaju manju sigurnost od drugih vrsta vrata, ali to nadopunjuju neprevaziđenim šarmom, elegancijom ilepotom svog dizajna. Ukoliko se primene ovih nekoliko navedenih mera,onda ne morate žrtvovati vašu bezbednost i možete uživati u svojim francuskim vratima. 

Vrste prozora u zavisnosti od stila objekta

$
0
0

Postoje razne vrste prozoraprema materijalu od kojeg su izrađeni, dizajnu i stilu, veličini, funkciji, ugrađenom okovu, itd., tako da bilo da gradite novu kuću, renovirate staru ili hoćete da zamenite stare i dotrajale prozore, pravilan izbor je veoma važan. Svaka kuća, stan i građevina  ima svoj stil tako da je važno odabrati adekvatne prozore koji će se uklopiti u postojeći izgled. 


vrste prozora
Vrste prozora


U produžetku vam nudimo nekoliko opcija koje su vam na raspolaganju:

Prozori sa standardnim načinom otvaranja


prozoriOvi prozori su najrasporstranjeniji, ima ih u svim vrstama dizajna - od tradicionalnih do savremenih. Sastoje se od jednog krila koje je učvrsćeno šarkama na jednoj strani rama (vertikalnoj ili horizontalnoj) tako da se ovaj prozor otvara i zatvara slično vratima u svim pravcima - i vertikalno i horizontalno, i na kip. Ovi prozori mogu da budu skuplji od ostalih zbog mehanizma i okova koji se ugrađuje.

Treba znati da u bilo kom otvaranju (vertikalno ili horizontalno), karakteristično je to da se krilo otvara samo prema vani. Zbog ovog je vaoma važno da ovakvi prozori ne budu na mestima gde se odvija veći saobraćaj ili se kreću ljudi, kako bi se izbegle neprijatne situacije.



 

Dvostruko i jednostruko “viseći” prozori



Ovo su veoma česti prozori u severnim zemljama. Radi se o prozorima koji imaju jedno ili dva nezavisna krila koja su okačena (“vise”) na prozorskom ramu. Ako se radi o dvostrukom prozoru, gornje i donje krilo mogu da se klizaju jedno prema drugom i tako da otvaraju i zatvaraju prozorski otvor. Kod jednostruko “visećih” prozora pomera se samo jedno krilo.

Ovi prozori su idealni kod objekata koji su građeni u tradicionalnom stilu zato što se vertikalne proporcije i individualna priroda ovih prozora odlično uklapaju u tradicionalne forme truglastih krovova i prozora koji su jedan do drugog. Kod dvostruko visećih prozora veliki dizajnerski kvalitet predstavlja to što se oba krila mogu pomerati i tako regulisati protok svetlosti i svežeg vazduha u unutrašnjost prostorije.
Viseći prozori mogu biti izrađeni od svih poznatih materijala – PVC-a, drveta, aluminijuma i drugih metala, tako da od vrste materijala zavisi i njihova cena.

prozori
"Viseći" prozori


Klizni prozori



Slični su prethodnim prozorima sa tom razlikom što se klizni prozori otvaraju po horizontali, dok se viseći otvaraju po vertikali. Na ramovima postoje klizači sa kuglicama (lageri) koji omogućavaju levo-desno otvaranje.

Ovakvi prozori su odlični za kuće i zgrade koje se protežu horizontalno, tj. imaju veću širinu od visine, (odlični su za velike poslovne prostorije i javne zgrade). Ovim objektima klizni prozori omogućuju maksimalni dotok svetlosti i dobar pogled izvana. 


Postoje dve podvrste kliznih prozora:


a) jednostruki gde se pomera samo jedno krilo, 
b) dvostruki gde se pomeraju oba (ili više njih pošto klizni prozori mogu da imaju više panela).

prozori
klizni prozor


Otklopni prozori


prozori
Otklopni prozori
Radi se o prozorima koji su izrađeni tako što je prozorsko krilo (koje se tvara i zatvara pomoću ručice) šarkama pričvršćeno na gornju stranu rama (štoka). Mogu da se otvaraju i kada je napolju kiša zato što se pravi neka vrsta mini tende koja ne dozvoljava vodi da ulazi unutra. 

Otklopni prozori dobro se uklapaju i na objektima koji su u tradicionalnom ali i u savremenom stilu. Okov kod ovih prozora je isto tako bitan dizajnerski element.


Ove prozore vole arhitekti zato što omogućavaju kreiranje velikih staklenih zidova sa minimalnim ramom koji ne smeta pogledu, a omogućeno je dobro provetravanje. 

Najčešći moderni objekat sa ovom vrstom prozora je - veliki fiksirani stakleni panel i manji otklopni prozor koji se nalazi ispod. Iz prostorija je moguć veoma veliki panormaski pregled i dobra ventilacija.





Prozori na kip


Slični su otklopnim prozorima sa tom razlikom da su šarke na donjem delu prozorskog rama, tako da se otvara gornji kraj. Postoje i zaokretno-otklopne varijacije.
Ovakvi prozori su odlični na mestima gde se traži često i lako čišćenje i održavanje, i gde se traži da prozori budu pomalo otvoreni  omogućavajući provetravanje i ventilaciju.

prozori
Prozor na kip

Završna rečenica

Kada se kupuju prozori najviše se pažnje poklanja njihovoj funkcionalnosti i ceni, a manje se misli na dizajn i to da li se uklapaju u već postojeći stil. Naš savet je da se poseveti jednako važna pažnja, zato što je i izgled veoma važan, ako ništa drugo zato što u značajnoj meri utiče na cenu nekretnine.

Kada zameniti stare prozore?

$
0
0

Kada zameniti stare prozore

Energetska efikasnost

prozori

Svaka stvar na svetu ima svoj rok trajanja, pa tako i prozori. Postavlja se pitanje kada je vreme da se oni zamene. Postoje više dobrih razloga za kupovinu novih prozora:
  • Pojava promaje, tj. strujanja vazduha u prostorijama 
  • Pojava učestalih kvarova
  • Ispucali ramovi,
  • Izbledala boja kod starih prozora,  
  • Novi prozori zahtevaju manje održavanje
  • Novi prozori su jeftiniji
  • Mehanizam kod novih prozora dozvoljava lakše čišćenje stakla
  • Novi prozori imaju ugrađene roletne između staklenih panela
  • Novi prozori mogu da budu u svim bojama
  • Novi prozori imaju atraktivniji i moderniji izgled
  • i možda najvažniji razlog - energetska efikasnost

prozori

Energetska efikasnost kao razlog za zamenu starih prozora



Stari prozori propuštaju hladan vazduh (ili topao – zavisi od godišnjeg doba),a to se osetii najpre u računima za grejanje, a zatim i u sve većeoj i većoj promaji u stanu. Ne treba da krivite vremenske uslove i fenomen menjanja klime, nego je preko potrebno da zamenite vaše prozore.

Na zapadu su veoma brižljivi po pitanju čuvanje energije i poboljšavanje energetske efikasnosti pa su izračunali da sa zamenom dotrajalih prozora starijih generacija  novim energetski efikasnim prozorima može da se uštedi 7 do 15%. Ko misli da je to malo, verovatno ne plaća račune za struju.


prozori

Energetski efikasni prozori


Postavlja se pitanje kako se došlo do toga da novije generacije prozora mogu da uštede toliko.

Najviše se dobilo upotrebom dvostrukih i trostrukih staklenih panela. Prozori sa jednim staklom su se zadržali veoma dugo, ali njihovoj upotrebi je došao kraj, u nekim zemljama su čak i zakonski zabranjeni. Razlog: duplo staklo ima duplo veću izolaciju. Trostruko i nekoliko puta veću. 
Proizvođači su otišli i korak dalje –između staklenih površina su ubrizgali argon ili neki drugi plemeniti gas koji još više poboljšava izolaciju.

Ako ste mislili da su tu stali, varate se. Izmišljena su tz. niskoemiosionastakla (Low-E) . Na površini ovih stakala se nanosi veoma tanak (nekoliko mikrona) sloj nekog metalnog oksida. Ovaj metalni film smanjuje prohodnost toplotnih zraka kroz staklo, dok istovremeno propušta svetlost, drugim rečima reflektuje toplotu natrag u pravcu njenog izvora što praktično znači da leti toplotni zraci sunca ne prodiru u prostoriju, a zimi toplota grejnih tela ostaje u njoj. Na ovaj način ostvaruju se velike uštede energije, a i boravak u prostorijama je mnogo ugodniji. Dodatno, ovaj tanak sloj odbija štetna UV zračenja.

Pojava kondenzacije


Kroz ovakva stakla vazduh bukvalno ne može  da pređe, pa se čak javio i negativni fenomen, povećana kondenzacija u prostorijama zbog potpunog otsustva promaje. To vodi ka povećanoj vlažnosti u sobama, pa se javila ugroženost po zdravlje ukućana. Zato se preporučuje da prozori budu po malo otvoreni (kip) kako bi se omogućilo strujanje vazduha. Ipak je ponekad promaja i zdrava.

Prozorski ramovi i energetska efikasnost


prozori


I prozorski ramovi su u velikoj meri poboljšani. Trend je ka PVC ramovima, iako se i metalni (pre svega aluminijumski) dobro drže. Drvo je ostalo samo za tradicionalne sladokusce. Novina je to što su ramovi sada izrađeniod više komora u kojima se nalazi vazduh, koji je odličan izolator. I ove komore mogu da budu napunjene plemenitim glasom. Energetska efikasnost je velika i zbog načina sklapanja delova ramova. Nema više eksera i šrafova, ramovi se spajaju zavarivanjem u specijalnim mašinama još u fabričkim halama.









Umesto zaključka


Živimo u vremenma gde novac nije jeftin, preče su nam sve druge stvari, dok se o zameni stolarije mnogo i ne razmišlja. Ali zamenom prozora starije generacije, može puno toga da se dobije posebno na računima za grejanje. Zamena starih rpozora nije trošak nego velika investicija.  



Montaža roletni

$
0
0

Uloga roletni


Roletne imaju nekoliko zadataka:

  • filtriraju svetlost koja ulazi u prostoriju
  • kontrolišu privatnost stanara
  • imaju određeni uticaj i ulogu u energetskoj efikasnosti prozora
  • zajedno sa zavesama, prozorskim kapcima i prigodnim osvetljenjem upotpunjuju atmosferu jednog doma

 Vrste roletni i njihova montaža


 Montaža roletni je u uskoj zavisnosti od vrste stolarije i vrste roletni. One mogu da budu različite u zavisnosti od veličine, materijala, cene, itd. Obično su od plastike (PVC) ali mogu da budu i od aluminijuma ili od drveta.


roletne
Horizontalne roletne



Prema postavljenosti dele se na horizontalne ili vertikalne.


  • Horizontalne roletne su najbolje na malim uskim prozorima  gde  je visina veća od širine (kod širih se izbegavaju zato što mogu da se skupe na sredini). Ove roletne se spuštaju i podižu, letvice su široke od 1,5 cm do 7 cm, tako da jednostavnom kretnjom mogu poptuno da zatvore prozore ili otvore.

 
roletne
Vertikalne roletne
  • Vertikalne roletne su pogodne su za velike prozore i vrata (posebno su dobre za klizna balkonska vrata) , a mogu se koristiti i za pregrađivanje prostorija. Povlače se i skupljaju na stranu. Vertikalne roletne mogu da se komanduju polugama ili platnenim konopcima. Ovi konopci mogu da predstavljaju rizik za malu decu i ljubimce pa su prozivođači izbacili na tržište vertialne roletne koje se otvaraju i zatvaraju pomoću  mehanizma koji nema ove trake.


Materijali od kojih se izrađuju roletne



  • Roletne od polivinil-hlorida – najviše se upotrebljavaju, zato što su jeftini, lako se održavaju i čiste, i mogu da budu u svim bojama, veličinama i oblicima
  • Drvene roletne– unose toplinu, prirodni izgled i stil. Mogu da budu (skupe varijante) od hrasta, oraha, divlje trešnje, mahagonija itd, koje se usklađuju sa nameštajem.
  • Roletne od “lažnog drveta”– radi se o roletnama koje su od PVC-a ali koje liče kako da su od drveta. Upotrebljavaju se u kupatilima zato što su otporne na vlagu, a ipak izgledaju kao drvene.
  • Aluminijumske roletne– daju moderan izgled prostorijama. Najviše se koriste u poslovnim zgradama
  • Roletne za specifičnu namenu– koriste se u nekim objektima koji zahtevaju pojačanu bezbednosnu, zaštitnu, protivpožarnu i sl. ulogu. Izrađuju se od metala ili od kombinacije više materijala
roletne
Drvene roletne


Prema mestu na prozoru roletne mogu da budu:


  • Spoljašne (između staklenih panela, celokupni njihov mehanizam je u prozoru ili vratima)
  • Unutrašnje (obično sa spoljašne strane i kutija se montira na zidu)

 Kako montirati roletne?



Roletne mogu da se nabave zajedno sa prozorima ili vratima, ali ponekada dolaze u odvojeno, i potrebno je naknadno montiranje. U ovim slučejevima roletne treba da stignu u kompletno sa svim potrebnim kukama, tiplama i šrafovima. Vama je potrebna samo bušilica, strpljivost i vešte ruke.
Svaka vrsta  ima svoj način montaže, ali postoje neke zajedničke stvari.

 Merite vrlo precizno


Pre nego što nabavite roletne dobro premerite vašu stolariju. Ukoliko želite da vaše roletne funkcionišu besprekorno, morate dobro da merite dužinu i širinu prozora ili vrata na kojima treba da montirate roletne.

  

 Montaža unutrašnjih roletni


Ukoliko želite da montirate unutrašnje roletne, prozor mora da je dovoljno širok da ih primi. Premerite širinu unutrašnjeg rama i proverite na fabričkoj deklaraciji kupljenih roletni koja je minimalna širina koja je potrebna. Ukoliko se ne podudaraju, moraćete ih vratiti.

Izmerite unutrašnju širinurama  na tri mesta – na vrhu, na dnu i n sredini. Vrlo je važno da ove tri dimenzije budu barem približno iste. Ukoliko nisu iste (iako vam prozor na prvi pogled izgleda kao pravilan pravougao, retko je to slučaj) radite sa najkraćom širinom.

merenje prozora 
Premerite visinuunutrašnje ivice rama na isti način – na levoj, pa na desnoj strani, i u sredini prozora. Ovaj put uzmite najveću dimenziju da vam se ne bi desilo da roletna bude previše dugačka.
Na svim dimenzijama odbijte nekoliko milimetara (3-4mm) kako bi ste bili sigurni da možete lakše i bez oštećenja da uglavite roletne u untrašnjost stolarije.


Montaža spoljašnih roletni


Izmerite visinu prozora i dodajte još 7 cm. Onda izmerite širinu prozora na sredini i ponovo dodajte 7 cm. Ovi ekstra santimetri su zbog potpunog zatvaranja prozora i po visini i po širini kako svetlost ne bi ušla sa strane.


Montaža spoljašnih vertikalnih roletni za balkonska vrata


Izmerite visinu od vrha vrata do poda. Dodajte još oko 8 cm zbog šine (koja treba da bude na oko 10 cm iznad vrata), i da se osigurate da roletne neće da se vuku po podu.

Izmerite širinu vrata od jedne do druge ivice i dodajte još 7 cm kao garancija da svetlost ne bi ulazila sa strane.

roletne


Kada ste premerili roletne možete da odete do proizviđača ili prodavca i da naručite vaše roletne. Kada stignu ponovo proverite te dimenzije kako se ne bi potkrala neka greška.

Motnaža roletni


  • Prvo montirajte kuke koje drže roletne, da li u unutražnjosti prozora ukoliko se radi o unutrašnjim roletnama ili na zidu sa strane prozora ukoliko se radi o spoljašnim roletnama.
  • Kada su kuke postavljene uglavite ivicu roletni u njima. Svaka roletna ima posebno obrađenu ivicu koja ulazi u kuke.
  • Provučite trake ili poluge za otvaranje i zatvanje kroz proreze


Završna reč - održavanje

"Praško" za čišćenje prašine sa roletni

Roletne skupljaju dosta prašine, tako da je potrebno redovno čišćenje. Najbolje je to uraditi platnenom krpom sa deterdžentom ili “praškom” koji može da se zavuče između letvica.
Za temeljitije čišćenje potrebno je razmontirati roletne i temeljito ih isprati crevom.
Ukoliko imate drvene roletne ponekad je potrebno da ih ofarbate ili izlakirate




Kako odabrati prave zavese?

$
0
0

Zavese su vrlo važne u modernom i urbanom stanovanju i zato njihovom biranju treba posvetiti dužnu pažnju. Pre nego što se odlučite kakve zavese da kupite, treba da znate neke stvari o njima.

zavese

Uloga zavesa

Zavese imaju nekoliko uloga:
  • Da naglase lepotu i dizajn unutrašnjosti prostorije
  • Da razbije monotoniju - ako želite da promenite izgled sobe, promenite samo zavese i dobićete novo iskustvo
  • Zaštita intime stanara
  • Kontrola ulaskasunčeve svetlosti
  • Zaštita od prašine, zagađenog vazduha itd.


Vrste zavesa

  • Jednobojne i višebojne zavese
  • Providne i neprovidne zavese,
    zavese
    Rimske zavese
  • Draperije,
  • Zavese od perli
  • Klasične zavese - one su jednostavne, bez ili sa manjim naborima, dužine do poda,
  • Rolo zavese  - modernijeg su dizajna i dezena, nisu im potrebne garnišne jer se podižu i spuštaju
  • Venecijaneri - izrađeni su od aluminijuma ili plastike, lako se postavljaju i održavaju, najviše se koriste u kancelarijama
  • Rimske zavese (paketo) - zavesa se jednim krajem fiksira na aluminijumsku vodilicu a mehanizam pomoću kanapa ili traka podiže drugi kraj. Podizanje moze biti sa preklapanjem (paketo), plisiranjem ili gužvanjem (balon zavesa).
  • Trakaste zavese– sastoje se od niza vertikalnih traka, neprovidne su i koriste se za prozore u kancelarijama. Postoje vertikalne i horizontalne trakaste zavese


 Kako odabrati boju zavesa

Zavese mogu da budu u svim bojama i nijansama koje postoje. Osim toga one se mešaju sa detaljima kako što su pruge, geometrijske figure, cvetni iil neki drugi motivi. Odabrati pravu boju je za neke ljude veoma težak zadatak, tako da neke opšte stvari treba da se znaju:
zavese
  • Boju i nijanse zavesa prilagodite nameštaju u prostoru. Ako je on jarkih boja birajte zavese koje imaju neutralne tonove
  • Ukoliko je nameštaj u neutralnim bojama (krem, siva, braon, crna ili bela) zavese treba da budu intenzivnih boja
  • Proverite kako zavesa izgleda na dnevnom svetlu, a kako kada je uključeno veštačko svetlo. Stručnjaci unutrašnjeg dizajna koriste savremena svetla kao što su LED sijalice, usmerene reflektore i slične naprave koje u sinergiji sa zavesama daju predivne efekte
  • Treba da odredite šta želite da naglasite u sobi. Ako želite da naglasite neki komad nameštaja, tepih ili sliku, zavese treba da budu jednostavne, u neutralnim, i prirodnim tonovima
  • Ako želite da naglasite prozore, izaberite jarke boje ili naglašene motive
  • Siva, bež, bela, toplije nijanse zelene i smeđe deluju umirujuće
  • Slaganje šarenih materijala istih boja ali različitih motiva na zavesi i nameštaju uvek deluju interesantno.


Dužina zavesa




  • Duže zavese vizuelno produžavaju prozor i ističu visinu sobe,
  • Zavese koje su do poda prostoriju čine elegantnijom i klasičnijom
  • Zavese do prozorske daske ili malo niže od nje prostoriju čine modernijom i neformalnijom
  • Ukoliko zavese vežete trakom ili ukrasnom kopčom vizuelno ćete proširiti prozor.


    zavese

    Zavese u zavisnosti od vrste prostorija


    Ne biraju se iste zavese iste za svaku prostoriju. Postoji velika razlika uzavisnosti u kojoj prostoriji treba da se montiraju


    zavese

    Zavese za dnevni boravak


    Zavese za dnevni boravak treba izabrati u zavisnosti od dominantne boje i od stila u samoj prostoriji. Ako je dnevni boravak bogat sa bojama i brojnim dezenima onda zavese treba da budu jednobojne i to u boji nekog većeg komada nameštaja (ormar, garniture za sedenje, i sl.) isto tako i tepih treba birati u toj boji. Ove prostorije treba da budu dobro osvetljene, tako da zavese treba da budu prozirne.

    Leti ove zavese mogu da budu od debljeg materijala u svetlijim nijansama. Posetoje in eke smele kombinacije koje unose malo ekstravagantnosti, kao što su crrne zavese koji idu na bele zidove.


    Zavese za kuhinje


    • Najvažnije kod zavesa koje se koriste u kuhinji je da budu od materijala koji se može prati na visokim temperaturama zbog masnih mrlja od hrane.
    • Osim toga one treba da budu lagane i prozračne i da omogućuju dobru vidljivost  u kuhinji.
    • Osim toga potrebno je imati u obzir stil i boja nameštaja, pločica i zidova.
    • Kuhinja će izgledati toplije sa prozračnim žuto-belim ili tamnobraon zavesama sa svetlim šarama
    • Ako su prozori u kuhinji veliki, zavese treba da budu dugačke i prozračne

    zavese
    Kuhinjska zavesa

    • Ako je prozor uz radnu površinu bolje su kraće zavese, do prozorske daske ili u visini između prozorske daske i poda
    • Ako je prozor blizu šporeta treba odabrati vrlo kratke zavese.
    • Za rustične kuhinje dobar izbor su zavese od prirodnih materijala sa puno detalja.
    • Mogu se koristiti i sitni karo motivi u žutoj, ružičastoj, plavoj, crvenoj ili beloj boji
    • Uz bele pločice crna zavesa sa svetlijim dezenom uneće notu elegancije u prostor.
    • Svežije, jarke boje su dobar izbor za manje prozore i tamniju kuhinju.
    • U modernoj kuhinji zavese u nijansama boja bambusa ili trave dodaće prirodnu teksturu u prostor.



    Zavese za spavaću sobu

      zavese
    • Za spavaću sobu se biraju zavese sa naglašenom estetikom i intimom.
    • U spavaćoj sobi je potreban umirujući ambient  pa zato bi trebalo da boja zavese za spavaću sobu  bude neka pastelna.
    • Dezen i boja zavese treba da odgovara boji jastuka i prekrivača
    • Ukoliko prozori imaju roletne ili kapke, onda zavese za spavaću sobu mogu da budu prozirne i to u dezenu i bojama koji bi bili uskladjeni sa stilom spavaće sobe.
    • Ako treba da se postigne zaštita od spoljašnih pogleda, onda bi trebalo izabrati zavesu od materijala koji je neprovidan ili kombinovati neprovidne i providne materijale.


    Završna reč


    Zavese mogu da se kupe u specijalizovanim radnjama, ali ukoliko ste vešti, imate vremena i imate imaginaciju i smisao za dizajn, možete iskoristiti ove savete i da sami sašijete vašu zavesu. Tako ćete najbolje odslikati i preneti karakter vaše ličnosti na svoj dom. 





    7 saveta kako da montaža prozora lakše prođe

    $
    0
    0

    montaza prozoraKupili ste nove prozore, i sada je na redu njihova montaža. Treba odmah podvući da je osim kvaliteta stolarije, njihova instalacija možda jednako važna. Možete kupiti najkvalitenije trostruke nisko emisione prozore, prozore koji imaju odličnu izolaciju, ali ukoliko su loše montirani, sve pada u vodu. Loše će zaptivati, kraće će trajati, a u ekstremnim slučajevima mogu čak i da vam padnu na glavu.

    Možete ih i sami montirati ukoliko posedujete potrebno znanje i veštine,  ali najbolje je da pozovete iskusne majstore koji će to odraditi maksimalno kvalitetno, ali još bolje je ukoliko sama firma koja vam je prodala stolariju sama to uradi. Tako će sva odgovornost biti njihova, i ukoliko nešto ne štima možete reklamirati, a ako su prozori još u garantnom roku, onda su oni dužni da vam besplatno reše problem.

    Ali pre nego što ekipa majstora dođe, možete da učinite nekoliko stvari kako bi im olakšali posao, a time na neki način i pomogli i ubrzali sam proces montaže prozora:



    1. Očistite okolinu ispred prozora


    Ukoliko na prozorima imate saksije sa cvećem, kutije, stolove i stolice u dvorištu ili na terasi, itd, najbolje je da ih sklonite kako majstori ne bi gubili vreme i koncentraciju praskakajući ih, a može se deseiti da slome nešto. Ukoliko postoji drvo ili grana koja bi mogla da smeta montaži, otsecite je.

    2. Očistite okolinu iza prozora


    montaza prozora
    Ukoliko je vaš nameštaj, televizor, slika ili umetnički predmet preblizu prozora, pomerite ga malo, najbolje u suprotan ugao ili još bolje u susednu sobu. Montaža prozora traži neki minimalni prostor za manipulaciju i nesmetano kretanje majstora. Uostalom, ne biste želeli da zadubljeni u svoj rad nehotice slome neku skupocenu svetiljku, vazu, sliku ili sl.

    3. Sklonite zavese sa prozora


    Zavese, draperije, roletne, kapci, itd., treba skinuti kako ne bi smetali. Najbolje je to da učinite vi sami, kako majstori ne bi gubili vreme, a mogli bi i da vam naplate ovaj svoj dopunski rad.



    4. Zaštitite pod


    montaza prozora
    Pod koji je blizu prozora može da nastrada, posebno ako se radi o kvalitetnom i skupom parketu. Prilikom montaže ima dosta prašine, maltera i delova cigle i drveta, zato ne budite lenji nego sklonite tepih i postavite plastičnu foliju ili najlon. Biće dovoljno.
    Treba da budete spremni na to da će i posle odlaska majstora u stanu biti mnogo prašine i nečistoće. Ukoliko nemate vremena, ni želje da čistite za njima, možete da angažujete neku agenciju za održavanje higijene. 

    5. Pokrijte nepomične stvari koje se nalaze u sobi


    Montaža prozora je kao renoviranje, već smo rekli da je sve puno prašine i prljavštine, zato ukoliko ne možete da izbacite vaše stvari van sobe (što je najbolja solucija) zog velike težine i njihovih dimenzija, pokrijte ih nečim – folijom, čaršavom ili nečim što ne propušta prašinu.

    6. Posvetite pažnju deci i kućnim ljubimcima


    Deca su vrlo radoznala, i svakako će hteti da prisustvuju i “pomognu” majstorima prilikom montaže prozora. To nosi rizik povreda, radi o teškim stvarima i majstori moraju da budu koncentrisani na svoj rad i ne mogu da isprate dete ili kućnog ljubimca koji im je uleteo u zonu radova. Najbolje je da ih izvedete iz kuće dok traju radovi, ali ukoliko je to nemoguće, najbolje ih je odvesti u drugu sobu i posvetiti se njihovom zabavljanju i skretanju pažnje.


    7. Proverite da niste zaključali kuću


    Iskusni majstori su puni priča kako su nekada bili zaključani u stanu, ili je rasejani gazda zaboravio da im otključa stan kako bi oni ušli. Da ne bi ste i vi bili predmet ovih šaljivih priča, budite koncentrisani i dobro proverite da ekipa montažera ima pristup u stan. 
    Ukoliko imate alarm (posebno senzore na prozorima) isključite ga. 

    Rezime


    Planiranje unapred i priprema vašeg stana za dolazak majstora koja će instalirati prozore može da uštedi dosta vremena kako vama tako i majstorima, a imaće veliki uticaj i na kvalitet montaže prozora. Ukoliko imaju ove uslove koje smo naveli, majstori mogu da rade brže, kvalitetnije i sigurnije.



    Argon – rešenje za manje energetske troškove

    $
    0
    0


    Za polovinu svih energetskih gubitaka u jednom stanu odgovorni su prozori. To znači da treba obratiti veliku pažnju kakve prozore kupujete. Ako imate nameru da renovirate stan i da zamenite prozore, onda ne treba da propustite priliku pošto se prozori kod nas menjaju jednom ili dvaput u životu (naravno ovo važi za većinu stanovniku, ne za sve), da nabavite energetski štedljive prozore.

    argonProizvođači stolarije se neprekidno trude da poboljšaju energetsku efikasnost prozora. Ide se u
    nekoliko pravaca koje se međusebno prepliću:
    • dodavanje dodatnih slojeva stakla,
    • povećanje debljine vazdušnog prostora između slojeva stakla,
    • dodavanje nisko-emisionih premaza (niskoemisiono ili Low-E staklo),
    • korišćenje nisko-provodljivih plemenitih gasova umesto vazduha u prostoru između slojeva stakla. Najviše koristi argon, zatim ksenon (koji je bolji ali i znatno skuplji od argona), dok se kripton koristi samo kod prozora najviših performansi


    Argon u kratkim crtama


    Argon je jedan od plemenitih gasova (u plemenite gasove spadaju helijum He, neon Ne, argon Ar, kripton Kr, ksenon Xe i radon Rn), koji učestvuje sa manje od 1% u atmosferi naše planete. Otkriven je  1894 od strane lorda Rayleigha u Londonu i Wiliama Ramsija u Bristolu.
    Ime mu dolazi od starogrčke reči argos– trom, neaktivan. Dobiva se frakcijskom destilacijom tečnog vazduha. Osim u energetski efikasnim prozorima, koristi se još u neonskim sijalicama i u visoko-temperaturnoj metalurgiji (za specijalna zavarivanja).

     


    Osobine argona:

    argon
    • bezbojan i bez mirisa
    • ekstremno stabilan što znači da ne ulazi u hemijske reakcije sa nijednim drugim hemijskim elmentom (Inertan je prema svim elementima i hemikalijama)
    • ne prenosi toplotu okolnog vazduha, potrebno je mnogo energije kako bi se on zagrejao i tako omogućio prolazak toplote preko njega
    • kao rezultat toga su dobra izolacijska svojstva koja se koriste kod štedljivih prozora
    • veoma je viskozan
    • nije toksičan, ali može izazvati gušenje ako istisne kiseonik iz pluća
    • teži je od vazduha




    Nekoliko osnovnih podataka o argonu

    Atomski (redni) broj
    18
    Relativna atomska masa
    39,948
    Internacionalni naziv
    Argonum
    Tačka vrenja (K)
    83,78 / 87,29
    Elektronegativnost
    n.a. / 7,70 eV
    Konfiguracija zadnje ljuske
    3s23p6

     Potrebno je znati i ovo


    Argon ne traje večno. I najbolje zaptiveni prozori malo po malo ispuštaju gas zbog temperaturnih razlika, pritisaka iz okoline ili malih mikroskopskih pukotina i nepravilnostima u prozorima.
    Ispitivanja su pokazala da svake godine oko 1% prvobitne količine argona iscuri. Nije to za paniku, prozor koji sadrži oko 80% od prvobitnog volumena još uvek je kao nov i zadržava svoje izolacijske osobine. Prvi znak da nešto nije u redu i da prozori nisu više efikasni, je pojava fine magle između dva panela. To znači da je unutra vlaga i vazduh umesto argona.



    Završna reč


    Energija (struja, gas, daljinsko grejanje, drva, ...) koja se koristi za grejanje stambenih i poslovnih prostorija, odavno više nije jeftina, tako da ukoliko želite da vam ne bude hladno, a da vam budžet bude u granicama podnošljivosti, razmislite o nabavci energetski efeikasnih prozora, prozora koji imaju dvostruke ili trostruke staklene panele a između njih je ubrizgan argon (ili neki drugi plemeniti gas).

    argon


    Dobra izolacija nije potrebna samo zimi nego preko cele godine. Leta su sve vrelija, klima uređaji rade po ceo dan i celu noć. Troškovi za struju nisu uopšte mali. Ukoliko imate argonske prozore oni će pomoći da prostorije ostanu hladne. Računajte da je nabavka energetski efikasnih prozora vaša investicija, a ne trošak.


    Zašto montažu stolarije treba poveriti profesionalcima?

    $
    0
    0

    Montiranje stolarije

    montaza prozora

    Zamena prozora i vrata na prvi pogled izgleda jednostavno i deluje kako da svako od nas može da zameni svoju stolariju i pri tome uštedi.

    Ali postoje dobri razlozi da za njihovu montažu angažujete profesionalce koji poseduju višegodišnje iskustvo, neophodno znanje i veštine, kao i dobro poznavanje proizvoda sa kojima rade (ovaj savet uostalom važi i kod pozivanja vodoinstalatera, električara, majstora za popravku krova, automehaničarasklanjanje drveta ili većih grana, i ostalih majstora).


    Kao i svuda u životu, i ovde je najopsanija neosnovana i velika samouverenost koja je bez pokrića. Neiskusnom (i ponosnom) domaćinu koji misli da sam može da montira svoju novonabavljenu stolariju, mogu da se dogode velike greške, koje će tek kasnije da isplivanju na površinu i koje će ga još više koštati, zato što će na kraju ipak morati da pozove montere koji će rešiti probleme i popraviti njegove brljotine.  

    Zato pre nego što počnete zapitajte se i iskreno odgovorite “da li vi stvarno posedujete potrebne veštine”?


    Šta može da vam se desi?


    Ukoliko ih nemate, mogu da vam se dogode sledeće stvari:


      montaza prozora
    • Vrata se zaglavljuje pri otvaranu i zatvaranju
    • Prozor ili vrata dodiraje ili udara u zid ili u neki predmet
    • Ispod ili sa strane “curi” vazduh i tako hladi (ili greje) unutrašnjost
    • Amaterska montaža može da dovde do pojave kondenzacije kod prozora, propuštanja vazduha (promaje), i loše izolacije
    • Džaba ste naručili energetski efikasne termopan prozore sa 6 ili sedam komora u ramu, ako on nije dobro montiran. Investirali ste u energetski efikasna ulazna vrata koja su odlična, ali koja ne mogu da spreće ispuštanje vazduha koje se odvija između rama i zida
    • U kuću nesmetano ulaze mravi, bubašvabe, i drugi insekti (u nekim slučajevima čak i miševi, zmije i ostali organski svet)
    • U prostorije ulazi vlaga i voda od kiše ili snega, zato što stolarija ne leži dobro na zidovima. Voda u kući je jedna od najvećih opasnosti i nevolja koja može da vam se dogodi
    • Vrata ili prozori nisu sigurni i ne pružaju potrebnu bezbednost. Pravilno montirana ulazna vrata ili prizemni prozori moraju da zadrže provalnike i neželjene uljeze.
    • Mogućnost povreda (u ekstremnim slučajevima vrata ili prozor mogu da se otkače ili padnu)
    • Oštećenja i kvarovi – ukoliko loše montirate stolariju, ona će vam se brže i češće kvariti i oštećivati
    • Ukoliko imate neku grešku i montaži, čak i da je neprimetna za druge, nerviraće vas svaki put kada otvorite i zatvorite taj prozor ili vrata.
    • Stolarija je danas veoma skupa, lošom montažom smanjujete njihovu vrednost, a time posredno i vrednost vaše nekretnine
    • Lošom motnažom energetska vrednost prozora se smanjuje, a troškovi zagrevanja povećavaju 
    montaza prozora


     Završna reč


    montaza prozoraMora se priznati jedna stvar, a to je da i same firme koje prodaju stolariju na neki način teraju svoje kupce da se sami bave njenom montažom, zato što nemaju svoje montažere i ne vrše montažu svojih proizvoda. Prepušteni sami sebi ( a na ovom području svako misli da ima građevinske i majstorske gene i veštine), kupci kreću u avanturu zvana instalacija prozora i vrata i prave sve gore navedene greške.


    Zato je najbolji savet je da kupujete od firmi koje osim prodaje, rade i montažu svoje stolarije. Tako će i odgovornost biti na njima, i biće im oduzet glavni argument sa kojim opravdavaju svoju lošu robu “nista dobro izveli montažu”.


    PVC vs uPVC stolarija

    $
    0
    0

    U našoj javnosti  se relativno dobro zna o PVC stolariji i PVC-u uopšte, ali malo se zna da postoje više vrsta polivnil hlorida, i da su prozori i vrata u stvari napravljeni od jedne vrste PVC-a koji se zove neplastificirani polivinil hlorid ili uPVC. Razlika je naoko beznačajna, ali je vrlo bitna.

    O polivnil hloridu (PVC) i njegovoj izradi


    PVC je skraćenica za polivinil hlorid, radi se o plastičnoj masi koja ima veoma široku primenu, a između ostalog i za PVC stolariju.
    PVC prozori se izrađuju od ramova ili profila koji se proizvode u posebnim mašinama –estruderimagde se PVC masa istiskuje pod pritiskom. Zatim se ovi profili seku po dimenzijama i spajaju se varenjem pomoću specijalnog postupka termoplastičnog zavarivanja. U profile se ubacuju metalne šipke i trake koje imaju zadatak da ojačaju prozore. Na ramove se dalje stavlja staklo, okovi, itd.

    pvc vs upvc


    Zadržimo se još malo na polivnilnoj masi. U nju se još u ekstruderima dodaju razni aditivi i stabilizatori koji imaju zadatak da poboljšaju karakteristike prozora i vrata. Jedan od tih aditiva su i plastifikatori koji određuju o kojoj se vrsti polivinil hlorida radi.

    Ukoliko se oni dodaju radi se o PVC-u, a ukoliko se ne dodaju, onda se radi o neplastificiranom PVC-u koji je poznat i po enegleskoj skraćenici uPVC.

    Plastifikovani PVC (polivinil hlorid)


    pvc vs upvcPVC je skraćenica za polivinil hlorid, plastična masa koja se koristi u mnogim oblastima života, Plastifikatori u njegovom sastavu dobrinose da on bude veoma fleksibilan i elastičan, što je od velikog značaja kada se radi na primer o izradi plastičnih cevi za vodovod ili kanaliziaciju, ali ne i za izradu stolarije.
    između ostalog i u građevinarstvu. Sastoji se od  57% hlora (koji se dobija od industrijskih soli) i 43% ugljenika (koji se dobija od gasa ili nafte). 

    Plastificirani PVC se najviše koristi za izradu:
    • vodovodnih i kanalizacionih cevi
    • izolacione slojeve u električnim vodovima
    • dečjih igračaka
    • ambalažnih pakovanja
    • ranije (a negde i dan danas) se ova vrsta polivinil hlorida koristila za izradu jeftinih i nekvalitetnih prozora i vrata
    Prednosti
    • Fleksibilnost, elastičnost, savitljivost
    • Otporan na oksidaciju i koroziju
    • Otporan na hemikalije
    • Jeftin materijal

    Nedostaci

    • Manje izdržljiv od uPVC-a
    • Nije otporan na UV zračenje kako uPVC
    • Kratak rok trajanja od 10 do 15 godina (ukoliko se ipak koristi za izradu prozora)
    • U njegovom sastavu se nalaze neki toksini (dioksin i ftalatidi) koji se oslobađaju pri visokim temepraturama i požarima. Postoji velika opasnost u slučaju kada se izluženi proizvodi lageruju na deponijama gde se vremenom oslobađaju ova otrovna jedinjenja. Na ovim mestima dosta često se pali vatra (namerno i nenamerno) koja oslobađa ove zuzetno otrovne i kancerogene gasove
    • teško se reciklira (može da se recikiklira samo 1%)

    pvc vs upvc


      uPVC (neplastifikovani polivinil hlorid)


      uPVC je stručna oznaka za polivinil koji ne sadrži plastifikatore. Ova vrsta  se najviše koristi za izradu PVC stolarije.


      Osobine
        pvc vs upvc
      • Ovaj materijal nije elastičan kao plastifikovani PVC, naprotiv, veoma je krut i poseduju veću otpornost
      • Ne menja se pod uticajem vremenskih uslova (visoke i niske temperature, UV zračenje, padavine)
      • Ne oslobađa toksine i potpuno je bezbedan
      • Otporan je na vatru i visoke temperature
      • Može da se reciklira (i do 7 ciklusa)
      • Relativno jeftin materijal za proizvodnju
      • Otporan na hemikalije i napad insekata i mikroorganizama
      • Ima dobra izolaciona svojstva
      • Lako i jeftino održavanje 
      • Dugotrajan - PVC stolarija bez plastifikatora može da traje više od 5 decenija


      Umesto zaključka

      pvc vs upvc
      Nekome će ove razlike možda izgledati previše akademske i stručne, ali nije na odmet znati ponešto i o vrsti i sastavu materijala od kojeg je izrađena stolarija u našim domovima. Postoji na tržištu i ona najnekvalitetnija roba koja je izrađena od plastificiranog PVC-a, a koja lako može da se kupi, i ne znajući za njihova loša svojstva i slab kvalitet. 

      Odabrati kvalitetan prozor je povezano sa znanjem i dobrom informacijom. U svetu internata i dostupnosti svake informacije, ne treba se više pouzdati samo na sreću. 

      4 načina da sprečite zalupljivanje vašeg prozora ili vrata

      $
      0
      0

      Često se dešava da se vrata (bilo spoljna ili unutrašnja) i prozori glasno zalupe, uz veliki tresak koji može da deluje uznemiravajuće posebno se to dešava često i ako su u kući mala deca. Uz to, pri snažnom tresku može da se desi da se prozor ili vrata oštete, polome i nekog povrede (posebno ukoliko na vratima ima deo od stakla). Nekada smo samu krivi zato što ne pazimo kako ih zatvaramo, ali ponekad se vrata ili prozor zatvore uz tresak čak i kada ih nežno dodirnemo ili kada nema nikoga u blizini.

       Razlozi za naglo i glasno zatvaranje vrata i prozora


      Postoje nekoliko razloga zašto se dešava da se prozori ili vrata glasno zalupe.

      • Ljudski faktor - neki ljudi prosto ne znaju sa kojom snagom raspolažu i jednostavno prejako zatvore vrata.
      • Razlika u pritiscima vazduhau prostorijama. U prostorijama obično je vazdušni pritisak viši od pritiska napolju, tako da ako se negde u stanu otvori prozor, vazduh koji se nalazi unutra teži da izađe napolju, pri tome se stvara strujanje dovoljno snažno da može da pokrene i snažno zalupi prozor ili vrata.
      • Loše montirana stolarija - vrata i prozori nisu postavljeni vertikalno. U ovom slučaju težina same stolarije sama inicira pomeranje i njihanje koje na kraju zalupi vrata.

       Kako sprečiti da se vrata ili prozor zalupe


      Nudimo vam nekoliko načina kako da sprečite ovu neželjenu pojavu, koja može da bude i opasna:

      1. Postavite ispod vrata plastične ili drvene kajlekoje će sprečiti naglo zatvaranje vrata. Ovo je najjednostavnije i najeftinije rešenje, samo treba paziti na njihov kvalitet. Ukoliko su one previše meke i elastične, težina i snaga vazdušnog strujanja može da ih pomeri i oni ne mogu da zaustave teška vrata. Još jedan nedostatak je što mogu lako da se šutnu nogom.
        vrata i prozori
        Plastična kajla
      2. Postavite jastučićeili trake– radi se o samolepljivim jastučićima koje se lepe na
        Postavljanje lepljive trake
        štok ili na krilo prozora i vrata i koji mogu da ublaže udarac pri zalupljivanju. Jastučići ne mogu da spreče tresak težih vrata (ulazna vrata od punog drveta ili metala); u tom slučaju može da se koriste trake. Trake su samolepljive sa jedne strane, potrebno je samo izmeriti dužinu, odlepiti zaštitni sloj i postaviti ih duž cele dužine krila ili štoka. Ove trake se koriste i za zaštitu od buke
      3. Proverite šarke - ukoliko šarke nisu dobro i pravilno montirane, može da se javi mali ili veći disbalanas prozora ili vrata, koji dovodi do njihovog zatvaranja uz tresak. Nekad je dovoljno zatezanje šarki, ukoliko su šarke pojedene i izlizane treba da se zamene. Da bi ste bili sigurni da su šarke pravilno montirane, najbolje je otkačiti krilo prozora ili vrata i ponovo namestiti šarke. Prvo treba namestiti najvišu šarku a zatim i ostale. Da bi vrata bila perfektno vertikalna potrebno je da šarke budu u istoj liniji. Koristite precizni lenjir ili visak.
        Lepljivi jastučići
      4. Pneumatski zatvarač. Ukoliko ništa od rečenog ne pomaže razmislite o ugradnji pneumatskog zatvarača koji reguliše zatvaranje tako što polako zatvara vrata. Radi se o skupom rešenju koje se koristi kod veoma teških vrata u industrisjkim, magacinskim i sličnim obektima, ali postoje i manji zatvarači koji mogu da se koriste i za kućnu upotrebu. 
      zaluplivanje vrata
      Pneumatski zatvarač


      Zašto je PVC stolarija najbolja?

      $
      0
      0
      PVC stolarija
      PVC stolarija


      Postoje 3 glavne vrste stolarije u zavisnosti od materijala koji se koristi:
      • Drvena stolarija
      • Aluminijumska stolarija
      • PVC stolarija

      Od svih navedenih, PVC stolarija je najpopularnija i najrasprostranjenija. Samo u Nemačkoj, PVC stolarija ima udeo od 55%, drvena od 20%, aluminijumska isto tako 20%, dok su 5% kombinacije raznih materijala. Smatra se da je na području našeg regiona procenat PVC stolarije još i veći. 

      Zašto je tako, postoje dobri razlozi.

      PVC stolarija
      PVC stolarija

      Prednosti PVC stolarije u odnosu na aluminijumsku

      • bolja izlacija od hladnoće, toplote i buke
      • veća ušteda energije
      • cena - koštaju daleko manje (PVC stolarija ima najbolji odnos kvaliteta i cene)
      • jeftinija izrada zbog manjeg utroška energije i jeftinijeg materijala
      • trajniji,
      • pouzdaniji
      • ekološki prihvatljiviji (mogućnost za više ciklusa reciklaže)
      • moguća je potpuna automatizacija proizvodnih linija koje izbacuju veće količine prozora i vrata za kraće vreme


      Prednosti PVC stolarije u odnosu na drvenu

      • Otpornija je na sve atmosferske uticaje (kiša, sneg, vetar, oluje)
      • Otpornija na UV zračenja
      • Otpornija na trulenje i delovanje mikroorganizama i insekata
      • PVC prozori i vrata bolje dihtuju - kod njih skoro da nema promaje
      • Trajnija je
      • Poseduje bolje termo izolacione karakteristike – ušteda je veća već u prvoj godini, a tokom vremena se ova razlika samo povećava jer drvo starenjem gubi izolaciona svojstva, a PVC ne
      • Lakše servisiranje– ukoliko dođe do oštećenja i pucanja stakla lakše se vrši zamena, kod drvenih je potreban majstor i nekoliko njegovih radnih sati 
      • Vrlo jednostavno i jeftinoodržavanje- meka krpa i sredstva za čišćenje završavaju sav posao. Kod drveta je potrebno farbanje šmirglanje, kitiranje, itd…
      • ekološki prihvatljiviji – ne stradaju šume


      stolarija
      Drvena stolarija
      Veliki korak je učinjen pojavom PVC prozora i vrata koji imaju izgled i dezen kao da su od drveta,
      tako da je poništen veliki argument zagovornika drvene stolarije - njen tradicionalni i lep stil i izgled. Naravno, to nije prava zamena, ali može veoma lepo da se uklopi u ambijent i enterijer stana. 
      Rešen je i problem bezbednosti i sigurnosti, tako što je u PVC profil ubačeni čelična ojačanja na kojima se šrafe sigurnosni okovi i prihvatnici. Za bezbednostno osetljive prostorije upotrebljava se specijalno steklo koje ne može da probije ni metak.

       Značaj komora u PVC profilima


      PVC prozori i vrata po strukturi se sastoje od PVC ramova na koje se montiraju stakla, okovi i drugi delovi. Ovi profili se sastoje od više komora. Stariji prozori su bili od tri i četiri komore, ali noviji se izrađuju od profila koji imaju 5, 6, pa i 7 komora. Komore su ispunjeni vazduhom ili nekim plemenitim gasom (najčešće argon) koji deluju tako što u velikoj meri poboljšavaju termo i akustičnu izolaciju.

      Kod broja komora treba biti obazriv, pošto sam njihov broj ne mora da znači i bolja stolarija. Važan je kvalitet materijala i debljina spoljnog zida koji je važan  za čvrstoću, stabilnost i trajnost prozora ili vrata. Neki proizvođači i trgovci koriste broj komora kako marketing navlakušu, vi kupite prozor sa mnogo komora, ali ne dobijete uštedu, nego statički vrlo slabe prozore koje prva veća košava olabavi i ošteti. Zato budite pažljivi, prodavca pitajte za koeficijent toplotne provodljivosti (što je niži ovaj koeficijent to je bolja izolacija), i ugradnu dubinu profila, pa tek na kraju za broj komora.
      Generalni savet je da se kupuje nemačka stolarija zato što su njihovi zakoni precizni, a kontrole kvaliteta konstantne i  rigorozne. Nemački standardi propisuju stroge kriterijume za sledeće parametre:
      • kvalitet sirovina i finalnog proizvoda,
      • otpornosti na pritisak,
      • čvrstine,
      • stabilnosti,
      • trajnosti
      • zdravstvene ispravnosti
      • profili moraju da budu istog kvaliteta, iste boje i bez oštećenja.

      stolarija
      Aluminijumska stolarija


      Montaža

      Osim kvaliteta same stolarije veoma je važna i kvalitetna montaža iste. Nije dovoljno samo postaviti pur-penu (što većina majstora i radi) i namestiti ramove. Ima tu dosta stručnog i specifičnog posla, Loši majstori mogu uvek da naprave problem, da li pri demontaži stare stolarije oštete novu stolariju, zaborave da ušrafe neki šraf, ili pogrešno montiraju niskoemisiona stakla(kod kojih se tačno zna koje staklo gde ide)

      Zato je veoma važno da sarađujete sa proverenim firmama koje daju validnu garanciju i sve potrebne ateste.Tražite od njih da vam kažu sve potrebne podatke kao što su poreklo profila, toplotnu propustljivost, atesti na kvalitet okova i stakla, uslovi i termini montaže, itd.




      10 načina kako da poboljšate bezbednost prozora

      $
      0
      0

      Veliki lepi prozori i rizik od provala


      Svi volimo lepe velike prozore zato što oni unose veliku količinu svetlosti u naše domove, i omogućavaju lep panoramski vidik prema vani. Noviji prozori koji imaju veće izolacijske mogućnosti (zahvaljujući višekomornim ramovima i niskoemisionim staklima) mogu da se proizvode i ugrađuju prozori koji imaju veće dimezije, što ranije nije bilo preporučljivo zbog većih gubitaka toplote i većih troškova za grejanje i hlađenje.

      Ali veliki prozori imaju i jedan nedostatak (osim toga što je potrebno više vremena i napora da se očiste, ali to može da se reši i na drugi način) a to je povećan bezbednosni rizik i veća mogućnost da se preko njih izvrši provala. Ukoliko pogledamo američku statistiku, a ona je najpreciznija i najobimnija u celom svetu, videćemo da se dnevno dešava oko 4000 provala, od toga polovina se dešava provalom preko vrata, a oko 25% preko prozora na prvom ili drugom spratu. Ova zanimljiva statisika ide i korak dalje, pa kaže da u samo 60% slučajeva provalnici odustanu od provale ukoliko znaju da postoji alarm u kući. Znači alarm nije dovoljan, mora se razmišljatii  o drugim merama zaštite. Nije daleko od pomisli da je kod nas neki sličan procenat, možda ne baš toliki, ali i kod nas se dešava dosta provala preko prozora.


      Kako obezbediti prozore od provala


      Postoje mogo načina kako da se spreči ulazak uljeza preko prozora, predlažemo vam nekoliko:

      1. Postaviti brave na prozorima– većina prozora ima samo obične reze koje drže krila zatvorenim. Ove reze su klimove i nemaju mehanizam za zaključavanje. Lako se otvaraju, i lome. Na svu sreću postoje brave sa ključevima, tako da prozori mogu da se zaključaju iznutra 
      2. bezbednost prozora
        Metalna poluga sa lancem
      3. Metalna poluga (čivija) sa lancem– ovo je najjednostavniji meanizam za  zaklučavanje dvokrilnih prozora. Radi se o maloj metalnoj poluzi koja je spojena sa lancem. Lanac se pričvrsti na ram prozora i izbuši se rupa na krilima prozora. Kada se poluga postavi u rupu, ona sprečava otvaranje prozora . Moguće je postaviti i više poluga 
      4. Klinaste brave– to su brave koje imaju zgobni klin od metala: postavljaju se na gornji ili donji okvir prozora. Nazivaju se još i ventilacijske brave zato što omogućavaju otvaranje prozora tako da se dopušta protok vazduha, ali otvor je dovoljno mali da se ne može provući ruka. Ove brave ne mogu sprečiti otvaranje prozora ukoliko se razbije staklo
      5. Reze koje se mogu zaključati – kod ovih mehanizama čak i kada se staklo razbije, prozor ne može da se otvori. Potrebno je da se razbije celokupno krilo prozora i da se smaknu komadići stakla, pa da se uđe u stan, ali malo koji provalnik ima vremena i živaca da to radi
      6. Brave koje se koriste kod kliznih vrata i prozora– slična prvoj bravi samo što deluje malo drugačije. Rupe se buše na šinama sa strane, tako da brava blokira šine, tako da prozor ne može da klizi na njima. 
      7. Još jedna mogućnost za zaključavanje kliznih vrata i prozora je nožna čivija (vijak) koja se
        bezbednost prozora
        Klinasta brava
        postavlja na donjem delu rama i isto tako blokira šinu pritiskom noge ili ruke 
      8. Sigurnosni film – ovaj film je izrađen od polyvinyl butyrala (PVB) i ima dosta raširenu upotrebu u automobilma gde sprečava  da se parčići stakla razlete na sve strane pri saobraćajnim nesrećama. Ukoliko provalnik pokuša da razbije staklo ono će se razbiti, ali parčići stakla će ostati na svom mestu, tako da on mora da seče i sigurnosni film, što svakako oduzima dosta vremena, taman toliko da neko pozove policiju. 
      9. Sigurnosna stakla– to su specijalno ojačana stakla koja su otporna na udar i lomljenje. Ova stakla mogu da se koriste u područjama gde vladaju velike oluje, orkani i uragani. Strukturno, ova stakla se sastoje od više slojeva (laminirano staklo) između kojih je stavljen sigurnosni film, koji daje toliku jačinu da su prozori otporni čak i na metke. Mana  je njihova skupa cena, ali sa njima  ste sigurni od svake vrste provale. Postoje i prozori od pleksiglasa ili nekog polikarbonata koji su jeftiniji, ali pružaju manju zaštitu i nemaju dobar koeficijent prolaska svetlosti kroz njih, tako da je pogled donekle zamućen. 
        bezbednost prozora
        Reza sa ključem
      10. Sigurnosne kamere– kamere mogu da se dodaju kao dodatak svih ovih gore nabrojanih metoda. Kamere mogu da se vide (i tako da deluju odvraćajuće) ili da budu sakrivene. Moderni sistemi nadgledanja imaju velike mogućnosti, kao na primer prenošenje slike u realnom vremenu na mobilne telefone. Kamere mogu da budu u sistemu sa senzorima i snažnim reflektorima koji reaguju na pokret. 
      bezbednost prozora
      Nožna čivija
      1. Rešetke na prozorima– jeste da su ružne ali mogu da budu veoma efikasne. Ukoliko su vaši prozori ugroženi od provala, nalazite se na prizemlju ili na lako dostupnom spratu, onda morate da žrtvujete izgled i da nabavite što jače i gušće rešetke. Miran san je najvažniji. A i ne moraju da budu ružne

      bezbednost prozora


      I na kaju...



      Provalnika koji se nameračio da opljačka neku kuću ništa ne može 100% da spreči u njegovom nečasnom naumu. Ali ipak obezbedite svoje prozore i maksimalno mu otežajte posao i smanjite rizik da provali baš u vaš dom. 






      Kako se rešiti PVC otpada?

      $
      0
      0
      plastic island


      Plastične mase kao veliki zagađivači prirodne sredine


      Plastika i plastični proizvodi su u velikoj meri poboljšali ljudski život i to malo ko može da ospori. Ali ona u sebi nosi i jedan veliki problem, a to je šta posle njene upotrebe? Šta da se uradi sa milionima tona plastičnog otpada? Ovaj problem izvire iz dve najveće prednosti plastičnih masa, a to je njihova velika trajanost i jeftina cena proizvodnje i upotrebe.

      Plastika praktično ne može da se uništi, ona se teško i dugo razgrađuje (potrebno je više od 450 godina) i kao takva utiče na prirodu tako što je zagađuje. Plastične stvari vrlo lako bacamo (smatra se da preko 40% plastike se upotrebi samo jednom), a onda nam se ona vrati – preko vodotokova, potoka, rečica i reka, ona stigne do mora i okeana, gde su zabeležena ogromna plastična ostrova. Ovu plastiku jedu ribe, ribu jede čovek, a nekom ironijom sudbine krug se zatvori i na trpezu može da nam stigne nešto što smo odavno bacili.

      Naravno, nije nam sama plastika kriva, već način na koji je koristimo i šta radimo sa njom kada istekne njen rok trajanja.


      Plastika u građevinskoj stolariji


      Polivinil hlorid (PVC), je samo jedna od mnogih vrsta plastičnih masa koje danas postoje, a koji je našao veliku upotrebu u građevinarstvu i u građevinskoj stolariji. PVC prozori i vrata danas dominiraju na tržištu stolarije, kako u razvijenim državama, tako i u onim manje bogatim. Razlozi su naravno njihova niska cena, kao i velika energetska efikasnost i bolja izolacija (toplotna i zvučna).

      deponija
      divlja deponija negde u Srbiji
      Pri proizvodnji kvalitetne PVC stolarije koristi se tz GreenLine tehnologija, koja isključuje olovo, a kao dodatke koristi ekološke cink-kalcijum stabilizatore. Ovo je relativno nova tehnologija, dok su kod nas još uvek u većini slučajeva proizvodi koji su stari nekoliko decenija i koji nisu ekološki bezbedni za okolinu. Stara stolarija od pre nekoliko decenija više ne zadovoljava današnje standarde, koji postaju još stroži.

      Dodatni problem kod nas je to što se otpadni materijal skoro 100% skuplja na deponijama. Ne postoji spaljivanje a reciklažaje na nivou statističke greške (možda oko 5%). A reciklaža je možda najbolje rešenje za rešavanje problema starih PVC proizvoda (kao i niza drugih proizvoda, ali ovde je fokus na građevinskoj stolariji).



      Reciklaža PVC stolarije


      Osim što rešava problem prenatrpanih deponija, reciklaža PVC sirovina obezbeđuje materijal za dalju proizvodnju. Tako na primer u Nemačkoj, vodećoj zemlji u proizvodnji PVC stolarije, reciklirani materijal je jedan od glavnih izvora sirovina za proizvodnju novih profila.

      Prednosti reciklaže stare stolarije

      • Dobija se kvalitetan i jeftiniji materijal koji se koristi ponovo u procesu proizvodnje
      • Zaštita životne sredine
      • Štednja resursa

      PVC materijal može da se reciklira do sedam puta a da ne menja svoj kvalitet, osim svoje boje. Ovako dobiven materijal se prepoznaje po sivoj boji, zato se koristi za proizvodnju jezgra profila i za unutrašnje komore. Da bi se siva boja sakrila, površina profila može da se prekrije tankim slojem novog materijala koji ima belu boju. Najbolji odnos je da dve trećine bude od recikliranog polivinil hlorida, a jedna od novog materijal.

      Ovakvi profili imaju skoro iste karakteristike kao i profili od potpuno novog materijala, a nekoliko puta su jeftiniji.

      Vrste reciklaže


      Reciklaža može da bude

      • termička, 
      • mehanička
      • hemijska – najbolja reciklaža, zato što se oslobađaju gasovi koji se koriste za dalju proizvodnju

      Faze procesa reciklaže


      • prikupljanje starih odbačenih profila – iako ne deluje tako ova prva faza ponekada je najteža (naročito za neorganizovana društva i države)
      • odvajanje PVC sirovina od ostalih materijala (stakla, metalni okovi)
      • grubo usitnjavanje PVC materijala,
      • sitnije mlevenje materijala u granule,
      • prečišćavanje granula 
      plastic waste
      Reka zatrpana plastičnim otpadom

      Završna reč


      Problem sa odbačenim i dotrajalim prozorima i vratima koji su izrađene od PVC-a, zna da bude veliki problem. Prenatrpane deponije ili potoci koji su puni raznih plastičnih proizvoda, pa i stolarije, su čest prizor. Najgore od svega je što postoji način da se ovaj problem reši, a videli smo da je reciklaža najbolji način, ali nedostaje bolja organizacija i volja. Za neka društva se pokazalo da im je vrlo teško da načine prvi incijalni korak, a to je organizovati skupljanje i selekciju odbačenih predmeta. Najlakše je skinuti stari prozor i ostaviti ga pored kontejnera, neka se drugi brine o tome. Ali, ova lakomislenost i nebriga se kao bumerang vraća. Ako  produžimo ovako nećemo imati ni čistu vodu, ni čistu zemlju za našu hranu. Plastični predmeti traju večno, oni se vrlo teško razgrađuju, potrebni su vekovi za to, zato je možda minut ili dva do 12 da konačno stavimo prst na glavu i da preduzmemo potrebne korake. 









      9 ideja oko renoviranja i adaptacije stambenog prostora

      $
      0
      0


      Kada radite renoviranje i adaptaciju, bilo da se radi o novom tek kupljenom stanu, ili u stanu u kome već živite a hoćete da napravite manje ili veće promene, potrebno je da imate vizuju i da znate šta hoćete.

      Pročitajte ovih 9 saveta i ideja:


       1. Srušite nepotrebne zidove


      Nemojte da se plašite da rušite zidove koji vam se ne uklapaju u vašu koncepciju stanovanja (osim ako nisu noseći). Rušenjem zidova proširujete sobe, otvarate prostor i ostavljate mogućnost da ponovo pregrađujete u skladu sa vašim potrebama i željama.

      Kod rušenja zidova treba biti pažljiv da se ne sruši noseći zid i da se ne prekinu instalacije. Veoma je korisno imati precizne građevinske planove tako da znate šta ima u zidovima.

      kuhinsko ostrovo
      Kuhinjsko ostrovo

      2. Otvorite kuhinju


      Kod stare gradnje, (i kod nekih novijih stanova) čest je slučaj da kuhinja bude mala i zagrađena sa svih strana. Savremeni čovek voli otvorene kuhinje koje predstavljaju je centar svih aktivnosti u stanu, i gde se okupljaju svi stanari i njihovi gosti. Otvaranjem kuhinje dobićete veći prostor i savremen izgled.  Posebno su atraktivni takozvana kuhinjska ostrova locirani na sredini kuhinje. Mala nezgodacija kod ovih ostrova je potreba premeštanja instalacija.

      Da bi kuhinja izgledala još lepša i modernija potrebno je kupiti savremenu belu tehniku, koja osim funkcionalnosti ima lep estetski izgled.Ranije se nije mnogo polagalo računa na dizajn frižidera ili šporeta, važno je bilo da oni rade kako treba. Ali to se promenilo, izgled kuhinjskih elementata i bele tehnike je postao isto tako bitan i oni moraju da se ukolope u enterijeru kuhinje.

      adaptacija stana
      Rasvetna tela mogu da se rasporede na razne načine

      3. Rasveta


      Estetika u kuhinji i drugim prostorijama može da se pojača umešnim kombinovanjem i postavljanjem rasvetnih tela (pomoću LED sijalica ili manjih reflektora). Oni mogu da se psotavljaju na zidovima, na pafonima, iza zavesa, ispod radnog pulta ili iznad radnih površina, itd, granica je vaša kreativnost.. Da bi ste rešili rasvetu kako treba najbolje je pozvati stručnjake u ovoj oblasti. Oni treba da naprave šeme potrebnih instalacija i raspored sijaličnih mesta.

      4. Tuš kabina umesto kade


      adaptacija stana
      Džakuzi
      Ko danas koristi kadu? Naravno da i kade imaju svoje pristalice, ali sve više ljudi vole praktičnije tuševe i tuš kabine. Današnji život je brz i nema se puno vremena za izležavanje u kadi.

      Dodatni razlog su nova rešenja za tuš kabine koje su opremenjene raznim aplikacijama kao što su masažeri vodom, tuševi sa svih strana, itd.

      Postoji naravno i druga strana gde se kupatila opremaju velikim kadama i džakuzijima, ali to je više za apartmane koji se iznajmljuju na dan ili sat.



      5. Ugradni plakari i ormari


      Glomazni i kabasti regali i vitrine odlaze u istoriju, na njihovom mestu dolaze ugradni palkari. Velika njihova prednost je to što mogu da se prilagode prostoru i da ga bolje iskoriste. Ukoliko imate neki nezgodan ćošak u stanu i ne znate šta sa njim, ugradite plakar, svakako će biti koristan. Ne zaboravite da montirate sijalice unutra kako bi unutrašnjost bila osvetljena.

      6. Odaberite stolariju


      Stolarija je odavno prestala biti samo kupovina vrata i prozora u prvom stovarištu građevisnkog materijala. Današnja stolarija nema ulogu samo da zatvori otvore, nego da pruža lep pogled prema vani a istovremeno da spreči radoznale poglede prama unutrašnjosti, da štedi toplotnu energiju, da pruža sigurnost i bezbednost… Ima nekoliko opcija – drvena stolarija, aluminijumska, PVC koja je možda najbolja od svih imajući u vidu cenu i kvalitet koji se dobija. Treba samo da imate ramove sa bar 5 komora ili dvostruke ili trostruke staklene panele između kojih se nalazi vazduh ili argon.

      rušenje zidova
      Srušiti zidove je možda najteže

      7. Raspitajte se oko potrebne dokumentacije


      Nažalost kod nas nisu rešene mnoge stvari pa ni i ova. Zakon kaže da ukoliko renovirate morate da imate određene dozvole, ali malo ko to radi, i malo ko to proverava. Dešava se obilazeći nadležne insitucije da se izgubi previše vremena, zbog njihove sporosti i neznanja, a da se ipak posao ne završi. Ipak, nemojte rizikovati, barem probajte da prikupite potrebnu dokumentaciju, možda vam može pomoći ovaj sajt.

      8. Unajmite dizanjera


      Malo ko hoće da prizna, ali nije svako dobar oko organizovanja i diznajniranja unutrašnjeg prostora. Nije sramota angažovati nekog koji se u to razume, a to su dizajneri enterijera. Radi se o stručnjacima koji imaju talent, koji su završili neke škole i imaju znanja i iskustva u adaptiranju i preuređivanju stanova. Nemojte da lutate, ukoliko vam nedostaju dobre ideje, otiđite u neko studio i popričajte sa njima, možda vam ipak pomognu.

      9. Na vreme planirajte šta će da kupite od nameštaja


      Pre nego što krenete u renoviranje, morate da imate ideju i plan kakav će nameštaj da kupite. Ukoliko je on prevelik za neku prostoriju to može da dovede do problema, rušenje već gotovih zidova i slično. Zato metar u ruke, premerite svaki komad i tek onda kupujte.  

       
      ugradni ormar
      Ugradni ormar

      Stan je ipak vaš


      Svako ko pogleda vaš stan imaće neko svoje zapažanje i daće vam svoj savet. Posebno to vole rođaci, kumovi i bliži prijatelji.  A i oni dalji, pa čak i nepoznati se neće stideti da vam dele lekcije. Što bi sportski novinari rekli - nemojte podleći atmosferi, zapamtite da je to ipak vaš stan, da ćete vi i vaša familija tu živeti i da vaša reč mora da bude poslednja.

      Zato budite hrabri i nemojte da lutate i da menjate vaše planove pod uticajem ovih “dobronamernih” i sveznajućih persona. Ukoliko koristite profesionalnu pomoć, znajte da su oni tu da vam pomognu, da vam daju smernice, ali nemojte i njima dozvoliti da vas guraju u neka rešenja koja vam se ne sviđaju. Otvoreno im recite sa čim se slažete a sa čim ne, ako su pravi profesionalci oni će vas saslušati i dati adekvatno rešenje.


      7 trendova kod savremenih prozora

      $
      0
      0

      Kada se biraju prozori treba uzeti u obzir (pored ostalih faktora) i moderne trendove. Pročitajte 7 vrlo aktuelnih trendova koje jednostavno morate da ispratite (naravno ukoliko želite da budete u trendu).

       1. Prilagođeni prozori – mogućnost da sami dizajnirajte svoje prozore


      Ni jedan stan ni kuća nisu isti, nijedna soba nije ista, tako da ni prozori ne moraju da budu isti. Iako
      prozori
      Prilagođeni prozori utiču na celokupnu estetiku kuće
      još uvek standardni prozori imaju masovnu primenu, postoji mogućnost da se naruče prozori koji su prilagođeni vašem stanu ili kući. Firme koje proizvode prozore (a posebno je to sluačaj sa PVC stolarijom) su uveli fleksibilne proizvodne linije koje omogućavaju male i unikatne serije koje nisu ništa skuplje od onih dobiveni masovnom proizvodnjom. Može da se ode i korak dalje, da se još u arhitektonskom birou projektuju i po veličini i po formi
       nestandardni prozori, zatim se planovi šalju proizvođačima koji prema tim planovima prave adekvatne proizvode. 

      2. Veliki prozori


      Vreme je da pustite sunce da uđe na "velika vrata" u vaš dom. Do sada su kupci izbegavali velike prozore zbog toplotnih gubitaka i velike težine (kao i zbog održavanja i brisanja istih) ali današnji prozori su energetski efiskasni i imaju malu težinu, tako da su veliki prozori postali veoma čseta pojava. Upotrebom specijalnih  Low EIZO stakala koje odbijaju UV zračenje i ne dozvoljavaju dodatno zagrevanje prozora, postala je moguća upotreba velikih prozora i u toplijim krajevima.

      prozori
      Veliki prozori su želja mnogih 

      3. PVC prozori


      Drveni prozori nude stil i toplinu, aluminjiumski spektakularni izgled, čvrstimu i trajnost, ali PVC prozori dominiraju na tržištu. Održavanje je jeftinije, njihov vek trajanja je daleko veći, a cena daleko manja nego kod konkurenata. 
      Današnji PVC prozori su ojačani kako bi mogu da podnesu sve vremenske nepogode i mehaničke udare, energetski su veoma efikasni a mogu se odabrati takve aplikacije da stilski uopšte ne zaostaju za drvenim ili metalnim prozorima. 


      4. Odaberite stilski okov


      Okovje veoma važan, ne samo zbog funkcionalnosti prozora nego i zbog estetike. Izgled kvaka, brava, ručica, poluga treba da bude uklopljen u dizajn, da ne odudara od drugih delova i da privlači poglede. Naravno vaša kreativnost i smisao za lepo tu dolazi do potpunog izražaja. Proizvođači imaju veliki izbor okova, na vama je da odaberete pravi. Mala pomoć od nas – danas su veoma popularni okovi metalne boje koji se ugrađuju na svetle pozadine (na kremasti, beli, žuti ili sličan ram). Lepe rešetke i gravirana stakla isto tako mogu da pokažu mali ali značajan dašak vaše ličnosti i stila.

      prozori


      5. Energetska efikasnost


      Nekima se njihovi stari pozori sviđaju i neće da ih menjaju. Ali na ovom mestu mora da se postavi danas veoma bitno pitanje – koliko se toplotne energije preko njih gubi? Ne treba nikoga da iznenadi vrlo loša energetska efikasnost starih prozora - preko njih može da se izgubi i preko 70% energije. Savremeni prozori su od više staklenih panela, ramovi su od nekoliko komora koje su ispunjene vazduhom, stopa zaptivanja ukoliko s euradi dobra montaža je skoro 100%. Kod ne veruje neka pita nekog koji je zamenio prozore kolika je razlika u računima za grejanje?

      6. Vodite računa o detaljima


      Prozore ne treba ostavljati gole. Tačno je da je nekada taj minimalizam bio na snazi, ali danas duvaju neki drugi trendovi. Opremite prozore ukusno odabranim roletnama, zavesama, kapacima, rešetkama (ako je to potrebno zbog sigurnosti) itd. Bitno je da odaberete jenostavnost, kao i boje i nijanse koje će se uklopiti u ostatak stana.

      prozori
      Ukusno odabrane zavese mogu u velikoj meri uticati na estetiku doma

      7. Ofarbajte prozore po želji


      Današnji PVC prozori više ne moraju da budu bele boje, izrađuju se u najrazličitijim bojama i nijansama. Zato odabereite boju prozora koja će se maksimalno uklopiti u celokupnu pojavu i dizajn vašeg doma. Ranije su se farbali zidovi po želji, a sada može i obratno, prema zidovima da se farbaju prozori.

      Završna reč


      Trendovi se stalno menjaju, tako da morate stalno da ih pretite. Dizajn i izgled prozora i te kako utiče ne izgled i pojavu vašeg doma. Zato posvetite im pažnju i pokažite vaš ukus i smisao za estetiku. Praćenje trendova može samo da vam pomogne u tome

      Kako razlikovati kvalitetnu i nekvalitetnu PVC stolariju

      $
      0
      0

      Na tržištu PVC stolarije se danas prodaje svašta, od vrlo kvalitetnih do veoma loših proizvoda. Vrlo je teško odvojiti žito od kukolja, neiskusnom oku svi su prozori isti. Još ako se doda veština i slatkorečivost prodavaca, vrlo lako se napravi greška koja će se primetiti prekasno, tek kroz nekoliko godina. Garancija (ako je uopšte ima) je prošla, kupcu ostanu loši prozori, a trgovcima velika zarada.

      Onda kako prepoznati dobar PVC prozor koji će vas služiti decenijama a pri tom neće gubiti od svojih karakteristika?

      Odgovor je istovremeno i lak i složen. Potrebno je dobra informisanost i malo znanja.

      PVC prozori

      Evo na šta treba obratiti pažnju pri kupovini:


      • Kvalitet PVC-a: Polivinil  hlorid (PVC) je glavni sastavni element prozora. Možda tako ne izgleda, ali postoje velike varijacije u kvalitetu, u zavisnosti od aditiva i tehnologije proizvodnje, od toga da li je upotrebljena reciklirana sirovina i u kolikom odnosu, i još puno toga. Od trgovca tražite da vam pokaže sertifikat, ukoliko ga ima, ali jedan od pouzdanijih pokazatelj je garancija koji oni daju na svoje proizvode. Da bi ste se zaštitili od preranog uvijanja, lomljenja i gubljenja boje, tražite minimum 20 - godišnu garanciju.
      • Zavareni ili mehanički spojeni uglovi: većina ramova su zavareni na uglovima, ali još postoje i oni koji se spajaju šrafovima. Razlog je to što se brže proizvode i montiraju -  lakše je iseći ram po dimenzijama  i spojiti ga šrafovima. Može se desiti da ramovi na uglovima budu zavareni ali da centralne horizontalne ili vertikalne letve budu spojeni šrafovima. Takvi prozori nisu pouzdani zato što  kroz spojeve “curi”vazduh, što utiče na slabiju termoizolaciju.
      • Staklo: ne prihvatajte ništa manje od duplog stakla između kojeg je ubrizgan argon. Velika mana je što ova stakla (poznata još po trgovačkom nazivu termopan) tokom vremena ispuštaju gas koji se nalazi između staklenih panela. Od kvaliteta zavisi koliko će dugo trajati. I kod stakla najpouzdanija je garancija – trgovci ne žele da menjaju staklo pre isteka garancije, tako da pokušavaju da ona bude što kraća. Ne kupujte ništa ukoliko nema barem 15 godinju garanciju.
        stovariste PVC stoalrije
      • OkovBrave isistem za zaključavanje: nepošteni proizvođači na bravama prave najveći profit. Umeto kvalitetne (i skuplje) oni ugrađuju jeftine i nepouzdane brave. Naravno, nije svako bravar i ne može samo tako da proceni kvalitet brave, tako da je preporučljivo povesti nekog koji se razume u to. Šarke, ručice i kvake: i ovde se može ušićariti ugradnjom jeftinih delova. Na spacifikaciji može da piše da će kvake i drugi pokretni delovi trajati desetak godina, a Vi već za nekoliko meseci morate da ih menjate. Obratite pažnju na šrafovekoje drže šarke i uverite se da nisu počeli da korodiraju, ranije su ovi šrafovi bili pocinkovani, ali najbolje je da budu od čelika. Kako proveriti: uzmite magnet i prođite preko šrafova. Ukoliko se zalepe za magnet to nije nerađajući čelik.
      • Gumena ili plastična zaptivna traka (dihtung traka): služi da vazduh i toplota ne mogu da prođu izmeđi krila i rama kada se prozor zatvori. Deluje kao sitica, ali sitnice mogu mnogo toga da kažu o kvalitetu. Ne kupujte prozore bez dihtung trake.


      Kako se zaštititi                               



      Kada se pojavite u prodavnici ili na stovarištu nemojte da se plašite da postavljate pitanja. Raspitajte se o svemu što vas interesuje i što je bitno, čak i to što nije bitno. Vi ste taj koji daje pare. Stolarija nije jeftina investicija i treba da vam traje godinama, a oni su tu da odgovore na sva moguća pitanja. Ako ništa drugo izgledaćete kao neko ko se razume u prozore.
      Najbolja zaštita je da se dogovorite sa prodavcem da preuzmu obavezu da poprave kvar. Tražite koliko možete dužu garanciju za sve delove proizvoda. Ukoliko znate nekoga ko je već kupio istu takvu stolariju možete da ga pitate za informacije i iskustva.

      PVC stolarija


      Da rezimiramo:


      Lista najvažnijih pitanja:

      1. Koji je energetski razred prozora (A-B-C-D)
      2. Raspitajte se o garancijama za PVC deo, za staklo i za okov
      3. Proverite da li je prozor zastakljen sa unutrašnje ili spoljašne strane (iz bezbednosnih razloga unutrašnje je bolje)
      4. Kakvi su šrafovi koji drže šarke
      5. Kakva je sistem za zaklučavanje
      6. Da li postoje dihtunzi





      Kako zameniti staklo na prozoru

      $
      0
      0

      Ranjivost prozorskih stakala



      Stakla na prozorima ili staklenim vratima su vrlo ranjivi. Lopta, kamen, malo veći tresak zbog vetra ili promaje, mogu lako da ih slome ili da izazovu manju ili veću naprslinu. Pri tome nije retkost da se neko na slomljenom staklu iseče ili povredi. 
      Šteta je veća zato što kroz slomljeno staklo duva vetar, prolaze kiša i sneg, to mesto je ranjivo i na provale, i zato ono mora vrlo brzo da bude zamenjeno.

      slomljeno staklo

      Zamena oštećenog stakla


      slomljeno stakloZamena stakla je posao specijalizovanih radnji koji imaju obučene majstore i potrebne alate da to obave. Ali ukoliko imate vešte ruke, možete to uraditi i sami. Osim uštede u budžetu, nećete morati da čekate majstore, koji su ponekad veoma zauzeti i ne mogu odmah da odgovore na vaš poziv. Ukoliko je napolju zima ili duva hladna košava, čekanje je nešto što vam najmanje treba. 

      Njapre je potrebno pronaći pravu zamenu slomljenom staklu. Stakla mogu da budu veoma različita, i po dimenzijama i po boji, tako da je potrebno da se malo pomučite i da nađete adekvatnu zamenu. Biće vam potrebna i dihtung traka -  silikonska ili gumena traka koja se stavlja u žleb prozorskog rama.  Takođe morate da imate i nešto od alata.

      Kada ste obavili sve ove pripremne radove, možete da krenete sa zamenom.

       Koraci u zameni stakla


      1. Skinite krilo prozora
        slomljeno staklo
      2. Izvadite staro staklo. Ukoliko je potrebno manjim čekićem ili nekim tvrdim predmetom izbijte ostatke slomljenog stakla. Potrebno je biti pažljiv, ovi komadi znaju da budu veoma oštri
      3. Izvadite staru dihtung traku. Starija stakla umesto ove trake imaju kit koji treba očistiti.Koristite odvijač (šrafciger) ili dleto. Na kraju krpom obrišite ram
      4. Isečite staklo po meri. Ukoliko niste tome vični ili nemate potreban alat, tražite od prodavca da vam iseče staklo po dimenzijama
      5. Novo staklo treba da bude oko 2,5cm veće od rama krila prozra (sa svih strana)
      6. Postavite krilo prozora na horizontalnu površinu (najbolje na neki sto) i postavite na njemu novo staklo. Ukoliko nemate nekog da vam pridrži ram i staklo, upotrebite stege
      7. Radite jednu po jednu stranu
      8. Pomoću konveknog valjka postavite staklo u žleb
      9. Postavite dihtung traku koristeći konveksni valjak. Postavljanje dihtunga kreće od ugla rama
      10. Kada je prva strana nameštena, pređite na suprotnu stranu i ponovite korake.
      11. Kada su sve strane gotove, oštrim nožem odstranite višak trake
      • Ukoliko menjate staklo na starijim drvenim prozorima koji nemaju žlebove, stakla se učvrščuju malim ekserima, a na ivici se nanosi staklarski kit. Ukoliko je ram metalni, potrebno je pre postavljanja stakla naneti jedan sloj silikona.


      slomljeno staklo


      Umesto zaključka

      Menjanje stakla izgleda jednostavno, ali ipak ukoliko niste sigurni i nemate poverenje u svoje veštine, savetujemo da ipak pozovete majstore. Staklo može da bude opasno, mnogi su se posekli, a takva naknadna pamet vam nije potrebna.



      Viewing all 306 articles
      Browse latest View live


      <script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>